Badania naukowe udowodniły, że notatki tworzone na laptopie lub tablecie nie są w stanie dorównać tym tworzonym na papierze. Odręczne pismo o wiele bardziej angażuje mózg, co ułatwia zapamiętywanie zapisywanego materiału. Choć wydawać się może, że tworzenie notatek zarezerwowane jest tylko dla uczniów i studentów, to w rzeczywistości każdy czasem coś zapisuje. Warto zadbać o estetykę swojego pisma, aby z chęcią wracać do swoich zapisków, a co najważniejsze – nigdy nie mieć wątpliwości, co w nich zawarliśmy.
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dla każdego odpowiedź będzie nieco inna. Długopis jest wygodny, tani, nie trzeba często go napełniać i zazwyczaj zawsze jest pod ręką. Pióro, takie jak np. https://www.bazarnik.pl/art-pismienne/marki/parker, wymusza nieco wolniejsze pisanie, co wpływa na estetykę pisma. Niewątpliwą zaletą tego przedmiotu jest duży wybór kolorów atramentów. Wadą – konieczność napełniania. Warto przetestować zarówno pióro, jak i długopis.
Pora przyjrzeć się swojemu charakterowi pisma. Trudno jest go zmienić, natomiast poprzez ćwiczenia i przykładanie się do samej czynności pisania, może osiągnąć znaczącą poprawę. Najprostszym sposobem jest wypisanie wszystkich liter alfabetu oraz cyfr „standardowym” charakterem pisma i stworzenie drugiej takiej listy, lecz już w takim stylu, który nam się podoba. Po kilkukrotnym przećwiczeniu nowej czcionki charakter pisma powoli zacznie się zmieniać, a im więcej praktyki, tym lepsze efekty.
To jest absolutna podstawa, jednak na tym nie koniec. Ważne jest rozmieszczenie tekstu – w zależności od preferencji można zostawiać marginesy, robić nagłówki, wyróżniać partie tekstu. Zakreślacze i cienkopisy dodadzą notatkom trochę koloru i przyciągną wzrok do najważniejszych informacji. Najważniejsze jest jednak, aby nie bać się eksperymentów i szukać tego, co najbardziej będzie nam odpowiadało.